Nako Yonca Hırka

ARKA: 166 ilmek başlanacak, ilmekler İki düz İki ters olarak dizilip 14 sıra lastik örülecek. Lastik üzerine düz örgüye geçilirken ara ara iki ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Lastik üzerinde örgü 36 sıra olduğunda kesimlere başlanacak. 36 ilmek örülüp iki ilmek birlikte alınıp kesilecek. Yine iki ilmek birlikte alınıp kesilerek 84 ilmek örülecek. İki ilmek birilkte alınıp kesilecek yine peşpeşe kesimler karşılıklı gelecek şekilde iki ilmek birlikte alınıp kesilecek. Kesimlere üst üste gelecek şekilde devam edilirken her altı sırada bir dokuz kere bir ilmek, her dört sırada bir beş kere 1 ilmek sonra her düzde üst üste 14 kere bir ilmek kesilecek. Bu arada bedende 60 ilmek kaldığında içli kesimlere devam edilip arka yaka ortasında 18 ilmek yanlanndan da (Bir kere Dokuz), (Bir kere Sekiz) ilmek kesilerek arka parça bitirilecek.

ÖN: 87 ilmek başlanacak. Ön kenara Üç düz gelecek şekilde diğer ilmekler İki ters İki düz dizilerek 14 sıra lastik örülecek. Ön kenardaki dokuz ilmekte lastik örgüye devam edilirken diğer ilmekler düze çevrilip sekiz sıra örüldükten sonra cep için beden 52 ilmek ve ön tarafdaki 35 ilmek olarak ayrı ayrı örülmeye başlanacak. Ön taraftaki 35 ilmek, 26 sıra örülüp şişte bekletilecek. Diğer 52 ilmek bedenin ikiye ayrıldığı yerde şişte bekletilecek. Bu arada 26 ilmekten ayrı bir parça sekiz sıra örülüp şişte bekletilen 52 ilmeğin ön tarafa gelen kısmına takılacak. Şişte 78 ilmek olan kısım 26 sıra örüldükten sonra ön taraftaki 35 ilmek diğer kısmın başındaki 26 ilmeğin üzerine getirilerek ( Dokuz ilmeklik bant dışta kalacak şekilde) üst üste gelen 26’şar ilmekler her iki ilmek birlikte alınıp örülerek her iki para birleştirilip cep kısmı bitirilecek.


bayan kadın Nako Yonca Hırka modelleri örnekleri çeşitleri örgü bayan Nako Yonca Hırka

Örgüye devam edilip lastik üstü örgü 36 sıra olduğunda içli kesimlere başlanacak. Yanda 34 ilmek örülüp peş peşe İkişer ilmek birlikte alınıp kesilerek kalan 44 ilmek örülecek. Kesimlere birbirine karşılıklı gelecek şekilde peş peşe devam edilip arka parçada yapılan sıralı içli kesimlere önde de aynı şekilde tekrar edilecek. Ön parçada 45 ilmek kaldığında içli kesimlere devam edilecek. Bu arada ön kenardaki dokuz ilmeklik bant açığa alınıp buf ilmeklerin yanındaki ilmeklerden yaka kesimine başlanarak (Bir kere Beş), (İki kere Dört),(Bir kere Üç), (Bir kere İki), (Bir kere Sekiz) ilmek kesilerek ön parça da bitirilecek. Sağ önde örgü sekiz sıra olduğunda dokuz ilmekli bantta kenardan dört ilmek içerden ilk ilik açılıp diğer ilikler de her 18 sırada bir açılarak ön bantta toplam yedi adet ilik açılacak.

YAKA: Önlerde açığa alınan dokuz ilmeklik bantlar arasına tüm yaka kenarından 86 ilmek şişe takılacak. Toplam 104 ilmek olan yaka yanlara Üç düz gelecek şekilde ara ilmekler İki ters İki düz İki ters olarak dizili altı sıra örüldükten sonra sağ bantın devamında sekizinci ilik açılacak. 28 sıra örüldükten sonra da dokuz’uncu ilik açılarak önde toplam dokuz adet ilik açılmış olacak. Yaka toplam 48 sıra olduğunda ilmekler kesilerek bitirilecek.

CEP KAPAĞI: Cep kenarından şişe 26 ilmek takılıp yanlara Üç düz gelecek şekilde ara ilmekler İki ters İki düz İki ters olarak dizilip dokuz sıra örüldükten sonra ilmeker kesilerek bitirilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Domain