Kemerli Çizgili Örgü Hırka Tarifi

ARKA: 92 ilmek başlanacak, ilmekler Bir ters Bir düz olarak dizilip, 4 sıra pirinç örgü yapılacak, daha sonra düz örgüye geçilip yanlardan iki ilmek içerden her 20 sırada bir üç kere Bir’er ilmek artış yapılarak 98 ilmeğe ulaşılacak. Beden boyu 30 santimetre de kol evi oyuntusu için yanlardan (Bir kere Üç),(Bir kere İki), (İki kere Bir) ilmek kesilip, örgüye devam edilecek. Beden boyu 49 santimetre de arka yaka ortasından 20 ilmek, yanlarından 10’ar ilmek kesilirken, aynı anda omuzlardaki 22 ilmek (İki kere Onbir) ilmek olarak kesilerek, arka parça bitirilecek.

ÖN: 45 ilmek başlanacak, ilmekler Bir ters Bir düz olarak dizilip dört sıra pirinç örgü yapılacak. Ön kenardaki iki ilmekte, baştaki ilmek düz örülüp yanındaki ilmek pirinç örgü yapılırken, diğer ilmeklerde düz olarak örülecek. Yandan iki ilmek içerden her 20 sırada bir üç kere Bir’er ilmek artış yapılarak ön parçada 48 ilmeğe ulaşılacak. Beden boyu 30 santimetre de kol evi oyuntusu için, yandan (Bir kere Üç), (Bir kere İki), (İki kere Bir) ilmek kesilip, beden boyu 44 santimetre de ön yaka kesimlerine başlanacak. Ön yaka kenarından (Bir kere Altı), (Bir kere Dört), (Bir kere Üç), (İki kere İki), (iki kere bir) ilmek kesilip, iki sıra örüldükten sonra omuzda kalan ilmekler (İki kere 11) ilmek kesilerek ön parça tamamlanır.

KOL: 46 ilmek başlanacak, ilmekler Bir ters Bir düz olarak dizilip, altı sıra pirinç örgü yapılacak. Daha sonra 8 sıra düz örgü yapılarak, yanlardan iki ilmek içerden artışlara başlanıp her sekiz sırada bir artışlar yapılarak, kolda 70 ilmeğe ulaşılacak. Kol boyu 45 santimetre de kol üst kesimleri için yanlardan (Bir kere Üç),(Bir kere İki),(15 kere bir), (İki kere İki),(Bir kere Üç) ilmek kesilip, tepede kalan 16 ilmek de kesilerek kol bitirilecek.

YAKA: Hırka dikildikten sonra, tüm yaka etrafından şişe 82 ilmek takılıp, düz örgü olarak 48 sıra örüldükten sonra, ilmekler kesilip yaka içe doğru ikiye katlanıp dikilerek yaka bitirilecek. Kol alt kısımlarına ve ön tarafa fermuar dikilecek.

BEL BANDI: 15 ilmek başlanacak, düz örgü olarak 108 santimetre örüldükten sonra ilmekler kesilip, bant dikilip bir ucuna kemer tokası takılacak.

KÜÇÜK BANTLAR: 14 ilmek başlanacak, sekiz santimetre düz örgü örülecek, ilmekler kesilip bel kısmına dikilecek. Bu banttan dört adet yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Domain