Kapşonlu Hırka

Malzeme : Nako Nakolen (Çift kat), 10 adet düğme
Renk no : 288 Bej (8 yumak)
Şiş no : 5
Örgü Şekli : Modeli
ARKA: 130 ilmek başlanacak, ilmekler On Bir ters olarak dizilip, oniki sıra lastik örülecek. Lastik üzerinde ilmekler yirmidört ilmek pirinç modeli, yirmiiki model, otuzsekiz ilmek pirinç örgü, yirmiiki model, yirmidört ilmek pirinç örgü şeklinde dizilip yirmiiki ilmeklik model diagram takip edilerek sıralı bükmeler örülecek. Kenarlardan her yirmi sırada Onbeş kere Bir’er ilmek kesim yapılıp beden boyu elliüç santimetre’de kol evi çevresini için kenerlardan (Bir kere Dört), (Bir kere Üç), (İki kere İki) ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu yetmişüç  santimetre’de arka yaka arasından yirmi ilmek kenarlardan Dokuz’ar ilmek kesim yapılırken aynı anda omuzlardaki ilmeklerden İkişer onbeş ilmek olarak kesilerek arka parça bitirilecek.

ÖN: 70 ilmek başlanacak, ilmekler OnBir ters olarak dizilip, oniki sıra lastik yapılacak. Lastik üzerinde ilmekler yirmidört ilmek pirinç örgü İki ilmek model yirmidört ilmek pirinç örgü şeklinde dizilip, yirmiiki ilmeklik modelde diagram takip edilerek, sıralı bükmeler örülecek. Kenardan her yirmi sırada bir Beş kere Bir’er ilmek kesim yapılıp beden boyu elliüç santimetre’de kenardan kol evi oyuntusu için (Bir kere Dört), (Bir kere Üç), (İki kere İki) ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu yetmişüç santimetre’ye ulaştığında omuz için Üç kere onbeş ilmek kesilip kalan 24 ilmek şişte bekletilecek. Diğer ön parça da aynı şekilde yapılacak.


bayan kadın Kapşonlu Hırka modelleri örnekleri çeşitleri örgü bayan Kapşonlu Hırka

KAPÜŞON: Hırka dikildikten sonra önlerde şişte bekletilen yirmidört’er ilmekler arasında arka yaka çevresinden kırkyedi ilmek daha takılıp toplam doksanbeş ilmek olan kapüşon yapılmaya başlanacak. Örgü boyu yirmi santimetre olduğunda ortadaki Üç ilmek birlikte alınıp kesilecek. Bu şekilde üst üste oniki kere Üç ilmekli kesimler yapılarak yetmişbir ilmeğe düşülüp ilmekler kesilecek ve kapüşon ikiye katlanıp tepe kısmı dikilerek bitirilecek.

KOL: 54 ilmek başlanacak, ilmekler OnBir ters olarak dizilip oniki sıra lastik yapılacak. Lastik üzerinde pirinç modele geçilip kenarlardan her on sırada bir artışlara başlanıp toplam on kere Bir’er ilmek artış yapılarak yetmişdört  ilmeğe ulaşılacak Kol boyu kırkyedi santimetre olduğunda kol üst kesimlerine başlanacak. Kesimler (Bir kere Dört), (Sekiz kere Üç) ilmek olarak yapılıp, tepede kalan onsekiz ilmek kesilerek kol bitirilecek. On tane tığlama yapılarak, el işi düğmeler oluşturulacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Domain